İşçiliksiz Altın ?

   

    Bu konuda hala tüketicilerin bir kısmında kafa karışıklığı olduğunu gördüğümüz için bu metni sizler için hazırladık.
       "Altında işçilik" terimi, 
altın ve mücevheratın üretim aşamalarındaki emeği içerir. Bu, mücevher tasarımı, metalin işlenmesi, şekillendirilmesi, oyma, montaj, parlatma ve diğer işlemleri içerir. İşte bu süreçte harcanan emek ve beceri, altında işçilik olarak adlandırılır ve temel olarak madenden çıktıktan sonraki tüm aşamalarda bir ürüne ayrı ayrı ilave olan katma değerlerdir. Yani her aşamayı gerçekleştiren ayrı ustalar ve departmanlar vardır. Dolayısıyla her birinin emeğinin parasal değeri bir ürünün maliyetine ilave olur.. Kuyumcunun elde edeceği kar da işçilik kavramının içindedir..
     Bir ürün takı haline gelene kadar ne kadar az aşamadan geçerek ortaya çıkarsa temel olarak işçiliği o kadar uygun olacak demektir..
     Bazı Kuyumcuların sıkça kullandığı bir yanlış cümle de şudur : " Bu üründe işçilik yok.." 
     Doğrusu şudur : Sizin önünüze takı olarak gelen her üründe İŞÇİLİK VARDIR..
     8 Ayar, 14 Ayar, 22 Ayar her üründe kendi klasmanında hemen hemen aynı miktarda işçilik vardır. Altın takı aldığınız andan itibaren siz altının ham haline ilave olarak yukarıda belirttiğimiz işçilik kalemlerinin ücretini de ödemiş oluyorsunuz... Ve ürünü satın alıp taktığınız andan itibaren geri satmak istediğinizde bu ürüne ödemiş olduğunuz işçilik tutarı düşülerek size ham altın bedelinin ödemesi yapılır.. Bu aynı Kdv Ötv vs. vergiler ödeyerek almış olduğunuz sıfır kilometre aracın marşına bastığınızdan itibaren artık aracınız yine değerli ancak ikinci el statüsünde olması gibidir..
     Tabiki alışveriş yaptığınız kuyumcu güvendiğiniz bir kuyumcu ise sizde ürünü deforme etmeyip haklı bir sebeple iade yada değişim yapmak isterseniz size yardımcı olmalıdır..
     Bir Altın takınız olsun ama satacağınız zamanda minimum kayıpla satmayı düşünüyorsanız o halde 22 Ayar Burma yada Düz Bileziklerden tercih etmelisiniz.. Dediğimiz gibi bunlarda işçilik vardır Ama minimum miktardadır.
     Günümüzde Kuyumculuk Sektöründe marka olmuş birçok firma ürünlerini fason olarak ürettirip kendi patenti ve güvencesiyle satışa sunmaktadır.Bu da şu demek sizin semtinizdeki bir A kuyumcusundan aldığınız ürün ile Marka olmuş B firmadasından almış olduğunuz ürünü aynı atölye aynı kalitede üretmiş olabilir.. Bu durumda doğal olarak siz marka olmuş firmadan aynı ürüne daha fazla işçilik ödeyerek satın almış oluyorsunuz.. Bu ürünü satıcı olarak marka firmanın daha fazla bir miktara satması doğal birşeydir ve hakkıdır da doğrusu.. çünkü marka olmak her tarafından zor zahmetli ve maliyetli bir konudur..
       Bu noktada bu bilgilendirmeden sonra siz tüketici olarak kendi kararınızı verebilirsiniz..

 

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.